Σχολική χρονιά 2015-2016

Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας

Ενημέρωση για τους χειρισμούς της πυροσβεστικής σε περίπτωση πυρκαγιάς

Κλιμάκιο της πυρσοβεστικής υπηρεσίας Λεχαινών ανταποκρίθηκε στο αίτημα του σχολείου μας για ενημέρωση των μαθητών και των εκπαιδευτικών σε θέματα αντιμετώπισης έκτακτων αναγκών (πυρκαγιάς, σεισμών).

19 Οκτωβρίου, Ημέρα αθλητισμού

Με αφορμή τη 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθκητισμού πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας αθλητικές δραστηριότητες με θέμα τα ολυμπιακά ιδεώδη μέσα από ολυμπιακά και παραολυμπιακά αθλήματα. Οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν στη σπουδαιότητα του αθλητισμού και εντυπωσιάστηκαν με τη θέληση για ζωή των ατόμων με ειδικές ανάγκες %endash; ικανότητες.

Σχολική χρονιά 2014-2015

Παγκόσμια ημέρα για τα δικαιώματα του παιδιού

Την 11η Δεκεμβρίου, γενέθλια ημέρα της UNICEF, γιορτάζεται στην Ελλάδα, ή παγκόσμια ημερα των δικαιωμάτων του παιδιού. Η καθιέρωση της παγκόσμιας ημέρας, για τα δικαιώματα του παιδιού, συμπίπτει με τη δημιουργία ,στις 20 Νοεμβρίου 1989, από τον ΟΗΕ, της σύμβασης για τα δικαιώματα του παιδιού. Ή σύμβαση, ειναι μία διεθνής συνθήκη, που αναφέρεται στα δικαιώματα του παιδιού, με βάση τα νέα δεδομένα, για την παιδική ηλικία και το παιδί. Σύμφωνα, μ' αυτά το παιδί, είναι μία ανθρώπινη ύπαρξη, που δικαιούται να απολαμβάνει τα αγαθά της ζωής, της ελευθερίας και του σεβασμού της μοναδικής προσωπικότητάς του. Η σύμβαση, περιλαμβανει 54 άρθρα, τα οποία, αφορούν, όλα τα παιδιά, ανεξάρτητα, από γλώσσα, θρησκεία, φύλο, προέλευση, εμφάνιση ή ιδιαίτερες ανάγκες. Μπορούν δε, να ομαδοποιηθούν, σε 4 μεγάλες κατηγορίες.
1) δικαιώματα επιβίωσης ( ζωή, στέγη, διατροφή, ιατρική φροντίδα ).
2) δικαιώματα προστασίας ( προστασία από κάθε μορφή βίας, εκμετάλλευσης, παραμέλησης ).
3) δικαιώματα ανάπτυξης εκπαίδευσης ( δικαίωμα στην εκπαίδευση, το παιχνίδι, στην ανά ψυχή, στις πληροφορίες).
4) δικαιώματα συμμετοχής ( ελευθερία έκφρασης, ελευθερία λόγου, ελευθερία ειρηνικής συνάθροισης).

Με αφορμή, την παγκόσμια ημέρα για τα δικαιώματα του παιδιού, ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του δημοτικού σχολείου Ανδραβίδας "H Αγία Σοφία", οργάνωσε, στις 14 Δεκεμβρίου 2014, εκδήλωσή, με κεντρική ομιλήτρια την ψυχολόγο κ. Τσαπαρδωνη Παναγιώτα. Στην εκδήλωση, προβλήθηκε βίντεο με τους μαθητές της Στ' τάξης, να διαβάζουν τα δικαιώματά τους, ενώ οι μαθητές των τάξεων Β' και Ε' τραγούδησαν τραγούδια, αφιερωμένα στο παιδί. Την μουσική επιμέλεια για τα τραγούδια, είχε αναλάβει η μουσικός του σχολείου, κ. Ντουκα Βασιλική, ενώ τη βιντεοσκόπηση και τη δημιουργία των βίντεο που προβλήθηκαν, έκανε, η δασκάλα του Στ1 κ. Κουβαρη Ήρα. Τέλος, ο εκπαιδευτικός εικαστικών του σχολείου, κ. Μπέλλος Θωμάς, δημιούργησε, με τους μαθητές του σχολείου, ζωγραφιές, σχετικές με τα δικαιώματα των παιδιών. Τη γενική επιμέλεια και το συντονισμό, για τις δραστηριότητες του σχολείου, είχε ή Υποδιευθύντρια του σχολείου, κ. Κυριακή Μπίκου, ενώ μία πολύ σύντομη ομιλία, σχετική με την ημέρα και την ιστορία της, έκανε η Διευθύντρια του σχολείου, κ. Μαριάννα Στεργίου.

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το ΥΠΑΙΘ, θεσμοθέτησε, από φέτος, την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου, κάθε σχολικού έτους.

Σκοπός της καθιέρωσης , της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, είναι, να αναδειχτεί, και στην Ελλάδα, μέσα από τις δράσεις των σχολείων , η συμβολή του αθλητισμού, στην προώθηση αξιών, στάσεων και δεξιοτήτων , όπως η κοινωνική συνοχή, η ένταξη, η αλληλεγγύη, η ανεκτικότητα, η ευγενής άμιλλα.

Όλες αυτές οι αξίες, οι στάσεις και οι δεξιότητες, είναι που συμβάλλουν τελικά στη δημιουργία ενεργών δημοκρατικών πολιτών.

Η αξία του αθλητισμού, στη λειτουργία του σχολείου και στη διαμόρφωση της προσωπικότητας των μαθητών, αναγνωρίζεται διεθνώς, από σπουδαίους οργανισμούς, όπως ο ΟΗΕ, το Συμβούλιο της Ευρώπης και Παγκόσμιες Αθλητικές Ομοσπονδίες.

Φέτος, η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, γιορτάστηκε στις 6 Οκτωβρίου.

Με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων, οι μαθητές του σχολείου, παρακολούθησαν βίντεο, και δημιούργησαν κολλάζ και αφίσες, σχετικές με το θεματικό άξονα του φετινού εορτασμού, που ήταν : "Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι".

Επίσης, πραγματοποιήθηκε αγώνας ποδοσφαίρου, μεταξύ αγοριών και κοριτσιών, των Ε’ και Στ΄ τάξεων.

Εκπαιδευτικά προγράμματα της δεύτερης Εφορείας Προϊστορικών και Κλασσικών Αρχαιοτήτων σχολικού έτους 2014-15.

Στον αρχαιολογικό χώρο και το μουσείο της Αρχαίας Ήλιδας, η δεύτερη Εφορεία Προϊστορικών και κλασσικών αρχαιοτήτων πραγματοποιεί εκπαιδευτικά προγράμματα για μαθητές δημοτικών σχολείων. Τα προγράμματα παρακολούθησαν οι μαθητές του σχολείου μας, συγκεκριμένα: τα δύο τμήματα της Α' τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα : "Τα δώρα της φωτιάς" , ενώ οι μαθητές της Γ' και Δ' τάξης παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα : "Παίζοντας στο αρχαίο θέατρo".

Σχολική χρονιά 2013-2014

Επίσκεψη Ερυθρού Σταυρού - Σεμινάριο Α' Βοηθειών

Εκδήλωση για την πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων

Ο σύλλογος «φίλοι πολιτισμού πεδινής Ηλείας» διοργάνωσε, κατά το σχολικό έτος 2012-13, ειδική εκδήλωση στο σχολείο με θέμα: «Τροχαία ατυχήματα και πρόληψη». Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, ο Ηλείος καραγκιοζοπαίχτης κ. Πλέσσας, έδωσε παράσταση καραγκιόζη στους μαθητές, με θέμα: «Ο Καραγκιόζης και ο ΚΟΚ». Στη συνέχεια, η πρόεδρος του συλλόγου κ. Κοντογιάννη Σοφία, συνομίλησε με τους μαθητές σχετικά με το θέμα και τους ζήτησε να φτιάξουν μικρά έργα, σχετικά με την κυκλοφορία στους δρόμους και τα μέτρα προστασίας, για πεζούς, ποδηλάτες και οδηγούς.

Τα έργα των μαθητών μας στάλθηκαν στον σύλλογο και αρκετά απ’ αυτά βραβεύτηκαν, σε ειδική εκδήλωση που έλαβε χώρα στην πλατεία της Γαστούνης.

Βραβεύτηκαν οι μαθητές μας:

Α’ Τάξη: Κατερίνα Γυφτοχρήστου, Αντώνης Αγραπίδης, Αναστασία Παπαγιαννακοπούλου, Ηλιάννα Πουλή, Κων/να Νικολοπούλου.

Γ΄ τάξη: Θανάσης Γεωργιλάς.

Δ’ τάξη: Στέλιος Οξούζογλου, Βασιλική Στρατηγάκη, Γεωργία Ροδίτη, Φρειδερίκος Χριστόπουλος.

Στους βραβευμένους μαθητές δόθηκαν κράνη ποδηλάτου, μολύβια και ειδικά αναμνηστικά.