Η Ανδραβίδα

Ο Δήμος Ανδραβίδας - Κυλλήνης είναι δήμος της Δυτικής Ελλάδας που συστάθηκε με το Πρόγραμμα Καλλικράτης από την συνένωση των προϋπαρχόντων δήμων Ανδραβίδας, Βουπρασίας, Κάστρου – Κυλλήνης και Λεχαινών. Η έκταση του νέου Δήμου είναι 354,12 τ.χλμ και ο πληθυσμός του 26.333 κάτοικοι σύμφωνα με την απογραφή του 2001. Έδρα του δήμου ορίστηκαν τα Λεχαινά και ιστορική έδρα η Βάρδα. Η πόλη της Ανδραβίδας, σήμερα, αποτελεί Δημοτική Ενότητα του Δήμου Ανδραβίδας- Κυλλήνης, σύμφωνα με το σχέδιο «Καλλικράτης». Κατά την εφαρμογή του σχεδίου «Καποδίστριας» για την τοπική αυτοδιοίκηση, ήταν έδρα του ομώνυμου Δήμου, που περιελάμβανε ακόμα δύο Δημοτικά Διαμερίσματα: του Στρουσίου και του Σταφιδόκαμπου. Είναι κυρίως αγροτική και κτηνοτροφική περιοχή.

Στην πόλη λειτουργούν δύο Νηπιαγωγεία, ένα 12/θέσιο Δημοτικό σχολείο, Γυμνάσιο και Λύκειο. Δραστηριοποιούνται πολλοί εκπολιτιστικοί σύλλογοι, με πλήθος ομάδων χορού, θεάτρου, ζωγραφικής, μουσικής και αξιοπρόσεκτες δραστηριότητες. Υπάρχουν, επίσης, ιππικοί σύλλογοι, με αξιοζήλευτη δράση, στη διάσωση και προώθηση της φυλής των αλόγων της Ανδραβίδας. Κάθε χρόνο, δε, το μήνα Μάιο, γίνεται μεγάλη ιππική παρέλαση των συλλόγων, με τη συμμετοχή πολλών αντίστοιχων, από διάφορα μέρη της Ελλάδας. Ο επισκέπτης θα μπορέσει να επισκεφθεί, πέρα από το σωζόμενο τμήμα του ναού της Αγίας Σοφίας, και το Λαογραφικό Μουσείο, όπου είναι συγκεντρωμένος ο λαϊκός θησαυρός της πόλης.

Ο καιρός στην Ανδραβίδα

πρόγνωση καιρού από το weather.gr