Τάξη υποδοχής

Η Τάξη Υποδοχής αποτελεί για κάθε σχολική μονάδα, ένα μοντέλο εκπαίδευσης, ώστε η εκπαίδευση των παλιννοστούντων και αλλοδαπών μαθητών να γίνει αποτελεσματική, συμμετοχική και ενεργητική, με στόχο την ομαλή ένταξή τους στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, στα πλαίσια της διαπολιτισμικής αγωγής. Ο σύλλογος διδασκόντων, αποφασίζει, με βάση τις ανάγκες των μαθητών, την ένταξή τους, σε:
--Τάξη Υποδοχής Ι
--Τάξη Υποδοχής ΙΙ
--Φροντιστηριακό Τμήμα
--Διευρυμένο ωράριο

Στην Τάξη Υποδοχής Ι εφαρμόζεται εντατικό πρόγραμμα εκμάθησης της ελληνικής, ως δεύτερης γλώσσας, για ένα έτος. Στην Τάξη Υποδοχής ΙΙ, εφαρμόζεται μικτό πρόγραμμα εσωτερικής και εξωτερικής γλωσσολογικής και μαθησιακής υποστήριξης των ενταγμένων σ’ αυτή μαθητών, μέσα στις κανονικές τάξεις τους, με παράλληλη υποστηρικτική γλωσσική διδασκαλία. Η φοίτηση διαρκεί μέχρι δύο διδακτικά έτη, μετά τη φοίτηση στην Τάξη Υποδοχής Ι.

Προϋποθέσεις για τη φοίτηση των μαθητών στην Τάξη Υποδοχής Ι:
1. H ανίχνευση του επιπέδου ελληνομάθειας των μαθητών (ελάχιστη ή μηδενική γνώση).
2. Η συναίνεση του γονέα, με την υπογραφή υπεύθυνης δήλωσης.
3. Η ανάθεση διδασκαλίας, σε προσωπικό, εξειδικευμένο στη διδασκαλία της ελληνικής, ως δεύτερης γλώσσας.
4. Η εξασφάλιση κατάλληλου διδακτικού υλικού.
5. Η διαρκής επιστημονική και παιδαγωγική καθοδήγηση του οικείου Σχολικού Συμβούλου.