Τάξη Γ2 - Διατροφή και Υγεία

Το σχολικό έτος 2012-13, οι μαθητές του Γ2, στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης, ασχολήθηκαν με τη διατροφή. Η επιλογή του θέματος έγινε με κριτήριο την ανάγκη μύησης των παιδιών από μικρή ηλικία στη διάκριση τροφίμων σε υγιεινά και μη, στην προστασία τους από τη διαφήμιση, αλλά κυρίως στην αλλαγή των διατροφικών τους συνηθειών (υπερκατανάλωση γλυκών, αναψυκτικών κ.ά.).
Οι μαθητές εργάστηκαν σε ομάδες και μέσα από πλήθος δραστηριοτήτων έμαθαν τη σημασία και τη σπουδαιότητα της μεσογειακής διατροφής για τη ζωή μας.

Τάξη ΣΤ1 - Ρατσισμός

Με αφορμή το έργο του συγγραφέα Ευγένιου Ο’ Νηλ, «Όλα τα παιδιά του θεού έχουν φτερά», οι μαθητές του ΣΤ1 ανέβασαν θεατρική παράσταση. Κατά τη διάρκεια της ενασχόλησής τους με το έργο (σε μετάφραση Μάρτιου Λαέρτη), δημιούργησαν ένα κόμικ, με κείμενα και εικονογράφηση δική τους. Στόχος των δραστηριοτήτων ήταν οι μαθητές να αντιληφθούν, να κατανοήσουν και να βιώσουν την έννοια της διαφορετικότητας, αφού: Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΥΤΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΙΑ, ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΖΩΗ.

Τάξεις Β1&Β2 - Υγιή δόντια, χαρούμενα παιδιά

Στα πλαίσια του προγράμματος «Αγωγή στοματικής υγείας», σε 800 Ολοήμερα Δημοτικά σχολεία και 150 σχολεία απομακρυσμένων περιοχών, οι μαθητές των 2 τμημάτων της Β’ τάξης του σχολείου μας εργάστηκαν σε ομάδες, εκπονώντας σχέδιο εργασίας, με τίτλο: «Υγιή δόντια - χαρούμενα παιδιά». Το πλαίσιο της εργασίας ήταν, κατά κύριο λόγο, η εκμάθηση της ατομικής υγιεινής και η σημασία της για την υγεία μας, και κατά δεύτερο λόγο, αλλά όχι λιγότερο ουσιαστικό, η διαρκής φροντίδα όλων των παραμέτρων που συμβάλλουν στη διατήρηση της υγείας του ανθρώπου.

Τάξη Α1 - Κυκλοφοριακή Αγωγή