Σεμινάριο για τα σχολεία ΕΑΕΠ

Στις 31-5-2013 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς των 2 σχολείων ΕΑΕΠ της 5ης Περιφέρειας Λεχαινών: Ανδραβίδας και Βάρδας. Θέμα του σεμιναρίου: «Προβλήματα στη λειτουργία σχολείων ΕΑΕΠ- Λύσεις μέσα στο σχολείο». Το σεμινάριο τελούσε υπό την αιγίδα, του Σχ. Συμβούλου 5ης Λεχαινών, κ. Καρατζά Ανδρέα και αναπτύχθηκαν οι εξής θεματικές ενότητες: ? Εκπαιδευτικό υλικό για την υποστήριξη σχολείων ΕΑΕΠ. Εισηγητής, ο κ. Κολλιόπουλος Σταύρος, εκπ/κός ΠΕ20, Δ.Σ. Ανδραβίδας. ? Η Θεατρική Αγωγή στα σχολεία ΕΑΕΠ - Προτάσεις, υλικά, μέσα. Εισηγήτριες, οι κ. Μουχασίρη Μαρία, εκπ/κός ΠΕ32, Δ.Σ. Ανδραβίδας και Ζαμπαντιώτη Λαμπρινή, εκπ/κός ΠΕ32, Δ.Σ. Βάρδας. ? Προβλήματα στα σχολεία με ΕΑΕΠ - Λύσεις στο σχολείο. Εισηγήτρια η κ. Μαριάννα Στεργίου, Δ/ντρια Δ.Σ. Ανδραβίδας. Τέλος, έγινε συνοπτική αποτίμηση της προβληματικής του σεμιναρίου, από τον Σχολικό Σύμβουλο, κ. Καρατζά Ανδρέα.

Προώθηση φρούτων στα σχολεία

Κατά το σχολικό έτος 2012-2013, το ΥΠΠΑΙΘ προχώρησε στην υλοποίηση του σχεδίου προώθησης και κατανάλωσης φρούτων στα σχολεία. Το σχέδιο είχε ως βασικούς στόχους: 1) την ενίσχυση των θετικών στάσεων των μαθητών ως προς τις διατροφικές συνήθειες, μέσα από τη συγκεκριμένη παρέμβαση, 2) την ανάπτυξη επιχειρηματολογίας, στο πλαίσιο της υγιεινής διατροφής, 3)την αλλαγή των διαιτητικών συμπεριφορών των μαθητών και η καταπολέμηση της παιδικής παχυσαρκίας και 4)τον περιορισμό του κόστους της Δημόσιας υγείας. Ως συνοδευτικά μέτρα, για την επιτυχή εφαρμογή του σχεδίου, ορίζονταν στρατηγικές που έπρεπε να υιοθετηθούν για τη βελτίωση των γνώσεων των μαθητών. Μία εκ των στρατηγικών ήταν η δημιουργία αφίσας, για τους μαθητές των μικρών τάξεων. Με τη βοήθεια της κ. Δροσινού, εκπ/κού Εικαστικών, οι μαθητές μας δημιούργησαν εικαστικά έργα με θέμα τα φρούτα.