ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ

Στις 24-2-2015, έφτασαν στο σχολείο μας, τα "Βιβλία σε ρόδες". Είναι ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα, που φέρνει, μικρές, κινητές θεματικές βιβλιοθήκες,(δωρεά του ιδρύματος Σταύρου Νιάρχου ), στην σχολική τάξη. Τα Βιβλία σε ρόδες, ενθαρρύνουν τους μαθητές, να ξεφυλλίσουν, να ακούσουν και να διαβάσουν βιβλία στο σχολείο, να αναγνωρίσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματα που τους προκαλούν, καθώς και να τα μοιραστούν με τους συμμαθητές τους. Έχουν, επίσης, την δυνατότητα, να δανειστούν τα βιβλία στο σπίτι, χαράζοντας την προσωπική τους αναζήτηση, στους μαγικούς δρόμους, που αυτά ανοίγουν. Το μεγάλο πλεονέκτημα, των Βιβλίων σε ρόδες, είναι η οργάνωση και η αποστολή στα σχολεία, κατά θεματικές ενότητες, δίνοντας έτσι την ευκαιρία, στους μικρούς αναγνώστες, να αντιληφθούν, ότι για κάθε θέμα, υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις, και πώς, ένα βιβλίο, μπορεί να γίνει συνοδοιπόρος, σε διαφορετικές αναγνωστικές διαδρομές. Η θεματική ενότητα, με την οποία, ασχολήθηκαν, οι μαθητές μας, ήταν η "Φιλία", η οποία ξεδιπλώθηκε τρυφερά και όμορφα, σε 25 βιβλία, για μικρά και μεγάλα παιδιά , προσφέροντάς τους, πολύτιμα δώρα ψυχής, μέχρι και τις 15 Μαρτίου 2015, που τα αποχαιρετήσαμε με συγκίνηση, γιατί έπρεπε να φύγουν, για άλλο σχολείο.