Η Ιστορία του σχολείου μας

Επίσημα στοιχεία για τη λειτουργία του Δημοτικού Σχολείου Ανδραβίδας υπάρχουν από το 1863. Λειτουργούσαν 2 σχολεία: Α΄ Αρρένων (1863-1929) και Β’ Θηλέων (1884-1929), τα οποία στεγάζονταν σε ιδιωτικά οικήματα, το ενοίκιο των οποίων πλήρωναν οι κάτοικοι του χωριού.

1921: Συγχώνευση και συστέγαση των 2 σχολείων σε ιδιωτικό, επίσης, οίκημα.

1921-1925: Ίδρυση και λειτουργία του εκπολιτιστικού συλλόγου «Η Αναγέννηση». Πρόεδρος του συλλόγου, ο κ. Τσαμαδός Νικόλαος, Νομικός. Ένας από τους στόχους του συλλόγου είναι η αγορά οικοπέδου και η ανέγερση σχολείου στην Ανδραβίδα. Με εράνους πολιτών αγοράζεται το οικόπεδο Δημάκη, δίπλα στην Αγιά Σοφιά.

1925: Εργασίες ανέγερσης του νέου διδακτηρίου.

1930: Ολοκληρώνεται ο πρώτος όροφος του διδακτηρίου με χρήματα των πολιτών, των απανταχού Ανδραβιδαίων και των ομογενών της Αμερικής. Εκεί στεγάζεται το Α’ 4/θέσιο Δημοτικό Σχολείο που καλύπτει την ενορία του Αγίου Κωνσταντίνου.

1932: Παραδίδεται ο 2ος όροφος, όπου στεγάζεται το Β’ 3/θέσιο Δημοτικό Σχολείο που καλύπτει την ενορία των παμμέγιστων ταξιαρχών. Έως το 1929 το Α’ Δημοτικό Σχολείο λειτουργούσε ως Αρρένων και έπειτα ως μεικτό. Τότε είναι που προάχθηκε σε 5/θέσιο. Το Β’ Δημοτικό Σχολείο από το 1884 έως το 1929 λειτουργούσε ως 1/θέσιο Θηλέων. Το 1929 έγινε 2/θέσιο μεικτό και το 1938 3/θέσιο.

1961: Συγχώνευση των 2 σχολείων σε ένα Δημοτικό που λειτουργεί ως 8/θέσιο.

1964: Ο τότε Δήμος αγοράζει το οικόπεδο Δημάκη και το δωρίζει στο Δημοτικό Σχολείο. Οι αδερφοί Δημάκη, δωρίζουν επίσης στο σχολείο ένα μικρό οικόπεδο, μπροστά στο διδακτήριο, που χρησιμοποιείται ως προαύλιο.

1988: Κατασκευάζεται νέο κτίριο, ως προσθήκη του ήδη υπάρχοντος, για να καλύψει τις ανάγκες του διαρκώς αυξανόμενου μαθητικού δυναμικού.