Τάξη ΣΤ2 - Χριστούγεννα στη Γελανδία

ΕΚ/ΚΟΣ: ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛΙΤΣΑ
«ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΗ ΓΕΛΑΝΔΙΑ»
(μικρή περίληψη)

…… Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν στον πλανήτη Γη. Όμως, τα γράμματα των παιδιών, με τις επιθυμίες τους, δε φτάνουν στη σπηλιά του Κάλι Καλ, του καλικάντζαρου. Εκεί κάτω, ο τραυματίας Αϊ- Βασίλης, αναρρώνει και ετοιμάζει τα δώρα του. Ταυτόχρονα ,σε μια άλλη χώρα, ο βασιλιάς Γελάνδιος, φυλακίζεται, ενώ λίγο αργότερα, συλλαμβάνεται και ο Άγιος Βασίλης…. Κάποιοι, δε, αδίστακτοι, κατασκευάζουν, νέα μικροτσίπ κατά του γέλιου…. Παράξενα πράγματα, συμβαίνουν στη Γη, και, αν, θέλετε να τα ανακαλύψετε, ταξιδέψτε, με τον Κάλι Καλ, στη μυθική χώρα του γέλιου.

Με αφορμή το παραπάνω βιβλίο, οι μαθητές του ΣT2 τμήματος του σχολείου, εργάστηκαν στο μάθημα της Φιλαναγνωσίας, κατά το σχολικό έτος 2011-12 και δημιούργησαν ένα θεατρικό έργο με τον ομώνυμο τίτλο του βιβλίου, το οποίο παρουσίασαν σε όλο το σχολείο. Έκαναν, επίσης, παιχνίδια και παζλ, βασισμένα στο βιβλίο, ενώ είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τη συγγραφέα του βιβλίου, κ. Αναστασία Ευσταθίου, η οποία επισκέφθηκε το σχολείο μας, στις 30-5-2012. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, η κ. Ευσταθίου είχε την ευκαιρία να μιλήσει με τα παιδιά, να ακούσει τις εργασίες τους σχετικά με το βιβλίο, καθώς και τα ποιήματα που έγραψαν. Στη συνέχεια, η ίδια, τους μίλησε για την τέχνη της συγγραφής και μέσα από μικρά δρώμενα, τους έδειξε πώς ένας συγγραφέας «κατασκευάζει» τους ήρωές του. Στη συνάντηση παραβρέθηκε, προσκεκλημένος από τους μαθητές, ο Σχολικός Σύμβουλος 5ης Περιφέρειας Λεχαινών, κ. Ανδρέας Καρατζάς.