09/05/2015

ασημένιο μετάλλιο: Δήμητρα Φραγκοπανάγου, Ε2
χάλκινο μετάλλιο: Βίκυ Μαρίνου, Δ2

10/06/2014

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΜΕ «Ο Μικρός Ευκλείδης»

Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Ανδραβίδας, την τελευταία πενταετία, συμμετέχουν ενεργά και με μεγάλη επιτυχία, στον μαθητικό διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας: «Παιχνίδι και Μαθηματικά», στο πλαίσιο του περιοδικού «Ο Μικρός Ευκλείδης».

15/3/2014

Adopt-A-Greek School

Στις 15-3-2014 παραδόθηκε στο σχολείο μας πετρέλαιο, από τον Οργανισμό «HELLENIC CULTURAL CENTER OF SOUTH WEST», σε εφαρμογή του προγράμματος: «Adopt-A-Greek School». Το παραπάνω πρόγραμμα είναι μη κερδοσκοπικό και αφορά την υποστήριξη ελληνικών σχολείων, λόγω της κρίσης στη χώρα μας. Τα χρήματα της βοήθειας, που ανέρχεται στο ποσό των 500€, αφορούν αιτήματα σίτισης ή θέρμανσης και προέρχονται από χρηματικές δωρεές των ομογενών στην Αμερική. Για κάθε περιοχή της Ελλάδας υπάρχει ένας τοπικός εταίρος, ο οποίος φροντίζει για την επαφή με τα σχολεία καθώς και για την παράδοση του αιτούμενου υλικού σε αυτά. Για τον Δήμο Ανδραβίδας-Κυλλήνης, τοπικός εταίρος είναι ο κ. Μελαχροινός Γκίκας, ο οποίος συνόδευσε και το βυτιοφόρο που παρέδωσε το πετρέλαιο στο σχολείο μας.

25/3/2014

Νέος ιστότοπος του σχολείου μας

Έναρξη λειτουργίας του νέου ιστότοπου του Δημοτικού Σχολείου Ανδραβίδας!