Bringing Europe to School Teachers

Στα πλαίσια του επιμορφωτικού προγράμματος «Bringing Europe to School Teachers» ή αλλιώς B.E.S.T., Δράση KA1 του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Jean Monnet “Μαθαίνοντας για την Ευρωπαϊκή Ένωση στο Σχολείο”, υλοποιήθηκε διαθεματική εργασία με τίτλο «Για ποια Ευρώπη μου μιλάτε, κυρία;» με τη συμμετοχή των μαθητών του Δ2 και του Ολοήμερου.

Το πρόγραμμα διήρκησε τρεις μήνες και σκοπός ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές την ιστορία του θεσμού της Ε.Ε και τις 27 χώρες – κράτη που την απαρτίζουν (όταν υλοποιούνταν το πρόγραμμα η Κροατία δεν είχε μπει στην Ε.Ε), να αντιληφθούν πως η «Ευρώπη των 27» είναι μέρος της Ευρώπης ως ηπείρου και όχι ολόκληρη η ήπειρος. Το θέμα προσεγγίστηκε διαθεματικά και ομαδοσυνεργατικά. Το project παρουσιάστηκε στο εκπαιδευτικό σεμινάριο του προγράμματος EuropeStARTS, στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς, στις 18 Ιανουαρίου 2014 και μέρος των εργασιών των μαθητών περιλαμβάνονται στο e-book « Μαθαίνοντας Μαζί την Ευρώπη», σελ. 62 – 64.